Skip to content

440 Preston StBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2016

Property Information

Block194.14
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,290
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
55%
Improvement Value:$109,200
45%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+5.2%
2024$5,953+3.5%
2023$5,752+1.3%
2022$5,679+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 5054, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1970