Skip to content

629 Peter PlBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block194.14
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
48%
Improvement Value:$141,000
52%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+7.0%
2024$6,570+3.5%
2023$6,347+1.3%
2022$6,267+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,988DeedBook 18313, Page 1002Recorded2/11/2021

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 10241, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 1960