Skip to content

613 Peter PlBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Date
Sep 24, 2003

Property Information

Block194.14
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,846
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
48%
Improvement Value:$142,900
52%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,098+5.2%
2024$6,746+3.5%
2023$6,518+1.3%
2022$6,436+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972