Skip to content

624 Preston StBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block194.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,724
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
45%
Improvement Value:$160,700
55%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,558+5.2%
2024$7,183+3.5%
2023$6,940+1.3%
2022$6,853+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$481,000
Sq Ft1,724DeedBook 19459, Page 1777Recorded8/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1970