Skip to content

628 Preston StBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block194.14
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,684
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
47%
Improvement Value:$146,300
53%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+5.2%
2024$6,822+3.5%
2023$6,592+1.3%
2022$6,508+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4762, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1970