Skip to content

629 Preston StBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 15, 1993

Property Information

Block194.15
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
48%
Improvement Value:$143,700
52%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,127+5.2%
2024$6,773+3.5%
2023$6,544+1.3%
2022$6,462+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5082, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1968