Skip to content

636 Preston St.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block194.98
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.0

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,750
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
36%
Improvement Value:$238,100
64%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+5.2%
2024$9,145+3.5%
2023$8,836+1.3%
2022$8,724+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11614, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1970