Skip to content

648 Preston St.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block194.98
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,234
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
38%
Improvement Value:$210,100
62%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,808+5.2%
2024$8,372+3.5%
2023$8,089+1.3%
2022$7,986+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,234DeedBook 18775, Page 337Recorded11/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1988