Skip to content

680 Preston St.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jan 19, 2010

Property Information

Block194.99
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3329
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,329
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
31%
Improvement Value:$309,300
69%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,502+5.2%
2024$10,932+3.5%
2023$10,563+1.3%
2022$10,429+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 14539, Page 1971

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5572, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1987