Skip to content

526 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block198.19
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class10
Description2-1SF 4204
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
61%
Improvement Value:$148,200
39%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,738+5.2%
2024$9,255+3.5%
2023$8,942+1.3%
2022$8,829+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 12681, Page 1032

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12331, Page 1449