Skip to content

78 Burlington Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block199.21
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
49%
Improvement Value:$136,200
51%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+5.2%
2024$6,562+3.5%
2023$6,340+1.3%
2022$6,260+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 16760, Page 1112Recorded6/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 14160, Page 459

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 11596, Page 1502

Property Built

Built

Year Built: 1987