Skip to content

62 Burlington Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block199.21
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
52%
Improvement Value:$119,400
48%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+5.2%
2024$6,135+3.5%
2023$5,928+1.3%
2022$5,853+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987