Skip to content

116 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block199.21
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,428
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
49%
Improvement Value:$130,300
51%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+5.2%
2024$6,317+3.5%
2023$6,103+1.3%
2022$6,026+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 13920, Page 837

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5296, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1975