Skip to content

505 Normandy Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1959

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Feb 24, 2018

Property Information

Block20.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-P 1 1997
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,997
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
79%
Improvement Value:$185,400
21%
Total Assessment$885,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,870+5.2%
2024$21,737+3.5%
2023$21,002+1.3%
2022$20,736+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft1,997DeedBook 17076, Page 103Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft1,997DeedBook 16030, Page 279Recorded3/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959