Skip to content

507 Broad Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 2002

Last Sale Price
$951,500
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block20.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,085
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$617,900
67%
Improvement Value:$302,100
33%
Total Assessment$920,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,764+5.2%
2024$22,586+3.5%
2023$21,822+1.3%
2022$21,546+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$951,500

From:

To:

Sq Ft2,085DeedBook 16210, Page 1849Recorded10/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 5442, Page 230