Skip to content

416 Arrow Ct.Mantoloking, NJ 08738

Built 2020

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block20.04
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class21
Description2SF2G-P 5833
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,809
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$656,900
32%
Improvement Value:$1,424,900
68%
Total Assessment$2,081,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,773+5.2%
2024$51,108+3.5%
2023$49,380+1.3%
2022$48,756+225.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 15902, Page 1251Recorded9/25/2014