Skip to content

422 Arrow Ct.Mantoloking, NJ 08738

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block20.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,592
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$629,600
54%
Improvement Value:$536,100
46%
Total Assessment$1,165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,110+5.2%
2024$28,618+4.1%
2023$27,503+1.3%
2022$27,155+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 12930, Page 1366