Skip to content

527 Broad Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1962

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block20.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,788
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,300
76%
Improvement Value:$173,700
24%
Total Assessment$727,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,778+5.2%
2024$17,848+3.5%
2023$17,244+1.3%
2022$17,026+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,275,000
Sq Ft1,788DeedBook 19176, Page 1123Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5454, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1962