Skip to content

519 Broad Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1940

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block20.05
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,057
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,200
81%
Improvement Value:$134,200
19%
Total Assessment$704,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,195+5.2%
2024$17,293+3.5%
2023$16,708+1.3%
2022$16,497+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,057DeedBook 17733, Page 340Recorded12/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940