Skip to content

63 Atlantic Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block202.27
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,305
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
53%
Improvement Value:$115,800
47%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+5.2%
2024$6,103+3.5%
2023$5,897+1.3%
2022$5,822+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 10351, Page 1323

Property Built

Built

Year Built: 1950