Skip to content

542 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1959

Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block205.22
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF6G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
44%
Improvement Value:$173,300
56%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+5.2%
2024$7,630+3.5%
2023$7,372+1.3%
2022$7,279+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959