Skip to content

46 Burlington Dr.Brick, NJ 08723

Built 2015

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block205.22
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,170
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
53%
Improvement Value:$112,600
47%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+5.2%
2024$5,865+3.5%
2023$5,667+1.3%
2022$5,595+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 15829, Page 115Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 15640, Page 1611Recorded9/17/2013