Skip to content

30 Camden DriveBrick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block206.24
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,688
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
37%
Improvement Value:$226,700
63%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268+12.6%
2024$8,232+3.5%
2023$7,953+1.3%
2022$7,853+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12314, Page 922