Skip to content

38 Camden Dr.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block206.24
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,004
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
34%
Improvement Value:$255,700
66%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+5.2%
2024$9,481+3.5%
2023$9,161+1.3%
2022$9,045+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5702, Page 989

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4899, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1990