Skip to content

36 Atlantic DrBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block207.26
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,763
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
49%
Improvement Value:$140,200
51%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,096+5.2%
2024$6,744+3.5%
2023$6,516+1.3%
2022$6,433+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,763DeedBook 18145, Page 1419Recorded11/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5048, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1972