Skip to content

141 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block207.26
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,284
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
57%
Improvement Value:$98,900
43%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+5.2%
2024$5,632+3.5%
2023$5,441+1.3%
2022$5,373+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$316,000
DeedBook 12903, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 5169, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1950