Skip to content

49 Atlantic Dr.Brick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block208.28
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,444
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$125,700
49%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+5.2%
2024$6,339+3.5%
2023$6,125+1.3%
2022$6,047+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5542, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1981