Skip to content

40 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block209.30
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,618
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
47%
Improvement Value:$144,900
53%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+5.2%
2024$6,761+3.5%
2023$6,532+1.3%
2022$6,450+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 5577, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 5518, Page 469