Skip to content

30 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block209.30
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,940
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
45%
Improvement Value:$158,100
55%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362+5.2%
2024$6,997+3.5%
2023$6,760+1.3%
2022$6,675+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 13912, Page 1952

Property Sale

SaleMulti
$249,980
DeedBook 11274, Page 718

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 5753, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1999