Skip to content

167 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1981

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Oct 10, 2008

Property Information

Block209.30
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
50%
Improvement Value:$132,600
50%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,848+5.2%
2024$6,508+3.5%
2023$6,288+1.3%
2022$6,209+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$319,000
DeedBook 14145, Page 1380

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5502, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1981