Skip to content

17 Arctic Ocean Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block210.01
Lot5.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2293
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,293
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
35%
Improvement Value:$260,600
65%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,340+5.2%
2024$9,827+3.5%
2023$9,495+1.3%
2022$9,375+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12438, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 2004