Skip to content

16 Mandalay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block210.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
53%
Improvement Value:$109,600
47%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060+5.2%
2024$5,759+3.5%
2023$5,565+1.3%
2022$5,494+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,220DeedBook 19909, Page 639Recorded1/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1990