Skip to content

8 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block210.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
44%
Improvement Value:$167,200
56%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677+5.2%
2024$7,296+3.5%
2023$7,050+1.3%
2022$6,960+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 14401, Page 1587

Property Built

Built

Year Built: 1950