Skip to content

18 Arctic Ocean Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$139,999
Last Sale Date
Apr 26, 1995

Property Information

Block210.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,166
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
44%
Improvement Value:$167,900
56%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+5.4%
2024$7,063+3.6%
2023$6,816+1.3%
2022$6,727+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$139,999
DeedBook 5263, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5165, Page 323