Skip to content

3 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$222,480
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block210.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,159
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
45%
Improvement Value:$133,100
55%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+5.2%
2024$5,968+3.5%
2023$5,766+1.3%
2022$5,693+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,480

From:

To:

Sq Ft2,159DeedBook 17311, Page 569Recorded11/27/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14547, Page 1574

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 11206, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1950