Skip to content

9 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block210.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
67%
Improvement Value:$65,100
33%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,039+5.2%
2024$4,790+3.5%
2023$4,628+1.3%
2022$4,569+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965