Skip to content

15 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 12, 2010

Property Information

Block210.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,359
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
43%
Improvement Value:$171,700
57%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+5.2%
2024$7,407+4.5%
2023$7,090+1.3%
2022$7,000+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14686, Page 614

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12310, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1950