Skip to content

17 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block210.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
72%
Improvement Value:$51,400
28%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+5.2%
2024$4,453+3.5%
2023$4,303+1.3%
2022$4,248+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft792DeedBook 20235, Page 1906Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 17333, Page 1299Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5747, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1950