Skip to content

27 Cumberland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1992

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Apr 24, 1992

Property Information

Block210.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,281
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,400
41%
Improvement Value:$188,500
59%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+5.2%
2024$7,854+3.5%
2023$7,588+1.3%
2022$7,492+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4974, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1992