Skip to content

25 Cumberland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block210.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1460
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,460
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
45%
Improvement Value:$157,500
55%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,455+5.2%
2024$7,085+3.5%
2023$6,846+1.3%
2022$6,759+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 13017, Page 530

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12295, Page 337

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5025, Page 753

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4899, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1991