Skip to content

23 Cumberland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block210.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,139
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
43%
Improvement Value:$169,900
57%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+5.2%
2024$7,382+3.5%
2023$7,133+1.3%
2022$7,042+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5583, Page 940

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5398, Page 426

Property Sale

Sale
$154,650
DeedBook 4969, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1991