Skip to content

61 E. Lagoona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Apr 13, 1998

Property Information

Block210.10
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2265
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,265
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
52%
Improvement Value:$211,600
48%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,471+5.2%
2024$10,903+3.5%
2023$10,534+1.3%
2022$10,401+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 5567, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5369, Page 467

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 3905, Page 128