Skip to content

42 E. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block210.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,300
77%
Improvement Value:$68,200
23%
Total Assessment$299,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+5.2%
2024$7,353+3.5%
2023$7,104+1.3%
2022$7,014+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft960DeedBook 20190, Page 1831Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15893, Page 138Recorded9/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975