Skip to content

297 Alameda DrBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block210.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,311
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
73%
Improvement Value:$82,600
27%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,764+5.2%
2024$7,380+3.5%
2023$7,130+1.3%
2022$7,040+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972