Skip to content

51 E. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Mar 6, 1980

Property Information

Block210.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
66%
Improvement Value:$121,200
34%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,136+5.2%
2024$8,683+3.5%
2023$8,390+1.3%
2022$8,284+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 3902, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1980