Skip to content

64 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block210.13
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,439
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
66%
Improvement Value:$106,100
34%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,062+5.2%
2024$7,662+3.5%
2023$7,403+1.3%
2022$7,309+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 15229, Page 815

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 10853, Page 497

Property Sale

Sale
$284,900
DeedBook 10229, Page 382

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5695, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1958