Skip to content

59 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block210.14
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,026
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
52%
Improvement Value:$212,200
48%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,456+5.2%
2024$10,888+3.5%
2023$10,520+1.3%
2022$10,387+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 10139, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5697, Page 681