Skip to content

71 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 2007

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Mar 12, 2007

Property Information

Block210.14
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,277
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
40%
Improvement Value:$347,900
60%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,976+5.2%
2024$14,234+3.5%
2023$13,753+1.3%
2022$13,579+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 13636, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 2007