Skip to content

73 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block210.14
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,504
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
48%
Improvement Value:$236,100
52%
Total Assessment$454,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+5.2%
2024$11,148+3.5%
2023$10,771+1.3%
2022$10,635+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5428, Page 176