Skip to content

45 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block210.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1425
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,425
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
60%
Improvement Value:$155,000
40%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+5.2%
2024$9,484+3.5%
2023$9,163+1.3%
2022$9,047+21.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 15279, Page 1461

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10413, Page 275

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5648, Page 634

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5270, Page 185

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4920, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1960